Babalar Ve Oğullar


Babalar Ve Oğullar

"Çok bilen çabuk yaşlanır."
Orijinali ''Babalar Ve Çocuklar'' olan kitapta yoğun bir kuşak çatışması vardır. Bunun yanısıra evrensel ideolojileri konu edinmiştir. 1862'de yayımlanmıştır.
''Nihilist'' kavramını hayatımıza Nietzsche sokmuş gibi gözükebilir lakin bu kitap çıktığında Nietzsche 18 yaşındaydı. Ve Turgenyev bu kitabında bir yenilik katmış, Nihilist bir karakteri bizlere sunmuştur.
Turgenyev, klasikçiler arasında en silik isim gibi görünse de cesur bir kalemi, eleştirel bir yazımı ve teknik psikanalizleri mevcuttur. Dünya Klasiğine büyük etkileri olan yazardır. (Bizim Ahmet Mithat Efendimiz, dünyanın Turgenyev'i yeteri kadar değer görmüyor.)
Mutlaka okunması gereken kitap olarak görürüm. Yayımlandığı tarihe bakacak olursak, liberal politikanın hakim olduğu yıllardır; Çok bariz çatışmanın olduğu, popüler bir Rus edebiyatının öne çıktığı yıllar... Turgenyev geride duran lakin klasik dünyasına ışık tutan bir yazardır.
Konusuna gelecek olursak;
▪️Kısaca zıtlıkların kitabıdır. Sınıf çatışmasının yanısıra zihin çatışması, ideoloji çatışması, karakter çatışması olan kitaptır. Aynı zamanda sadece bunlarla kalmayıp, felsefe, aşk kokan kitaptır.
▪️Babalar Ve Oğullar denmesinin sebebi aslında şu; Babalar liberal genç kuşak olanlardır. Oğlanlar ise nihilistlerdir. Lakin sahip olduğu inançlarla yürekleri zıt düşer.
▪️Bazarov çok başına buyruk, nihilist bir gençtir. Onun etkisinde kalan sessiz, içe dönük Arkadiy. Bana Dorian Gray'in Portresi'ndeki Dorian ve Henry bağını anımsattı. Ama Bazarov tabii ki Henry gibi şeytani değil.
Her kesimin ilgisini çekeceğini düşündüğüm, mutlaka okunması gereken bir kitaptır. Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim


Bunlar da İlginizi ÇekebilirSoneler

On altıncı yüzyılın sonlarında yazılmış bir şiir kitabıdır. Büyük İngiliz Ozan diye adlandırılan Samuel Taylor Coleridge ''Shakespeare anlamak istiyorsan Soneler kitabına başvur.'' demiştir.

Daha Fazlasını Oku
Hamlet

Dünya tiyatro tarihinin direği olan ve en çok okunan kitap.

Daha Fazlasını Oku