Mahalle Kahvesi


Mahalle Kahvesi

Sait Faik Abasıyanık sayfamda en çok anlattığım yazar olabilir. Ama yine doyamıyorum. Bu sefer başka bir kitabıyla geldim. Bu nadide kitap klasik edebiyatın betimleme tarzından tutun da, öyküvari edebiyatının samimiyetine kadar uzanıyor. Sait Faik Abasıyanık için ‘öykülerin babası’ diyebiliriz. Sait Faik Abasıyanık’ın son kitabı ve kitapları arasında en hüzünlü olanı “Alemdağ'da Var Bir Yılan” demiştim. Çünkü o kitabı ölümün son pençesi ve kabullenişti. Lakin bu kitabı ise o kitabı yazmaktaki temel adımlarıdır. Bu kitabı yazmaya başladığında hastalığını yeni öğrenmiştir.
~
Yaşamayı bu kadar seven adam, doktora bile gitmekten korkan adam nasıl olur da ölümü kabullenebilirdi? İşte bu kitap Abasıyanık'ın kabullenme kitabıdır. Her kahraman kendisinden ve çevresindekilerden bir iz taşıyor. Her kitabında olduğu gibi karakter betimlemeleri üst düzeydir. Okurken eski İstanbul'un bir similasyonunu izliyor gibi oluyorsunuz.
Sait Faik’in ölümünden sonra bütün öyküler öksüz kaldı. Hala tam olarak aramızdan ayrılmış değil. Hala kitaplarının içinde bir yerde, bir sayfada. Bize sesleniyor. 63 yıl önceki yazılarını hala okutabiliyor...
~
Hiç para sıkıntısı çekmediği halde yoksulların, düşkünlerin arasında olmayı seçmiş ve onları yazmıştır. Birkaç kere yurtdışı seyahatine de çıkmış olmasına rağmen oralardan kaçmış ana yurduna sığınmıştır. Yukarı sınıflar ona cezbedici gelmemiştir. O asıl yaşamın sokakta olduğunu, bir kadının etek fırfırında olduğunu, bir çocuğun kanamış dizlerinde olduğunu söylerdi. Onun için yaşam; para, şevk, şehvet, zevk değildi. Onun için yaşam basitti. Bunu bütün öykülerinde bize yaşatıyor, okutuyor. Her kesimin, her yaşın okuması gereken kitaptır. Farklı pencereler, ufuklar için.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirSergüzeşt

Kafkasya'dan kaçırılan dokuz yaşındaki minik Dilber kırk liraya Mustafa Bey'in evine satılır. Görevi ise halayıktır.

Daha Fazlasını Oku
Çingene

Ahmet Mithat Efendinin, "Çingeneler de insan, özümüzde hepimiz insanız." mesajını verdiği bir Türk klasiğidir. Bir gün; genç, zengin bir beyfendi olan Şems Hikmet Bey, bir kayıkta seyahat eden bir çingene grubu görür.

Daha Fazlasını Oku