Med-Cezir


Med-Cezir

''Güzel günlüklerim vardı ve bir de asla günlüklerim kadar güzel olmayacak kadar günlerim.''
~
Elif Şafak, önyargılara maruz kalan kadın yazarımızdır. Kendisinin cesur ve naif dilini pek anlayamadık. İnsanları gözlemleme yeteneği üst düzey olan yazarımız bu yeteneğini boşa harcamamış ''Kem Gözlere Anadolu'' öyküsünü ve peşinden alışılmışın dışında bir roman olan ''Pinhan'' ı yazmıştır. Her başarılı yazar gibi o da kitaplarını 'mutlaka' kendinden bir parça vererek yazmıştır. Ve her kaliteli yazar gibi belli bir tema üzerinden ilerlemiştir. Onun teması özellikle ''kadın''dı. Ama bizim bildiğimiz ''feminazi'' türünde değil. Bir kültürel kimlik olarak ele almıştır. Kadının yaratılışını her alana sokmuş ve yazmıştır.
Elif Şafak'ı diğer yazarlardan ayıran bir diğer yanı ise tezatlıkların kadını olmasıdır. Muhafazakar ama bir o kadar aykırıdır. Ve kitaplarında da bunu çok özel bir şekilde belli etmiştir. Her kesimin okuması gereken kitaplar yazmıştır ve okudukça da kendinizdeki değişimi göreceğiniz kitaplar yazmıştır. Elif Şafak klasörünü açtık. Bütün kitaplarında bir hikayesi olan, bir anısı olan yazarımızı ve kitaplarını anlatacağız. Şimdilik bu kitabı ile girizgahı gerçekleştirelim;
~
Elif Şafak'ın ilk deneme kitabıdır. Çocukluğunda kalan yaralarını, gittiği yerlerdeki insanları, ruhsal hallerini, gözlemlerini yazdığı bir kitaptır. Kesinlikle sürükleyici ve akıcıdır. Hayatının her dönümünde hep kendisiyle yüzleşen bir kadındır Şafak. Annesinin adını, soyadı yapmıştır. Dul anasının kızı diye göze batmıştır ama bundan zerre gocunmamıştır. Sohbet havasında yazmıştır lakin aralarında muhteşem bilgiler ve analizler de bulunmaktadır. Toplumun önyargılarını muntazam şekilde kaleme almıştır. Ve aklınıza gelecek her konudan bir dem vurmuştur. Mutlaka okumanız gereken bir kitaptır; Yeni ufuklar için, bir kazanım için.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirFatih Harbiye

Ana karakterimiz Neriman, alışılagelmiş, rutin bir hayat yaşamaktadır. Yedi yıldır nişanlı olduğu Şinasi Bey ile beraberdir.

Daha Fazlasını Oku
Bakire İle Çingene

Yvette hep tekdüze, sıradan insan gördüğü için bu özgür ruhlu adam ona çok cezbedici gelir.

Daha Fazlasını Oku