Dorian Gray'in Portresi


Dorian Gray'in Portresi

Bir kişiliği bozmak istiyorsan, ıslah et yeter!”
Kitap ilk yayımlandığında çok fazla eleştiri almıştır. Hatta Oscar Wilde kitap uğruna hapiste bile yatmıştır. Sebebi; eşcinselliğin, ahlaksızlığın övülmesi. O zamanki halk bu kitabı kültür yozlaşması olarak görmüştür.
Kitapta tek fazla bulduğum şey, cümlelerin çok fazla gereksiz uzatılması diyebiliriz. Betimleme de değil. Cümlelerin, olay örgüsünün gereksiz uzatılması. Eleştiren kesim de özellikle bu gereksiz cümlelerden dem vurmuş.
Konusu nedir?
Ana karakterlerimiz Basil ve Henry yakın arkadaşlardır. Basil ressamdır ve en büyük ilhamı Dorian'dır. Onun güzelliği aklını mest eder. Ve Dorian'ın portresini çizmeye başlar. İçten içe ona hayranlık ve aşkta besler... (araştırmalarıma göre yazar Oscar Wilde eşcinseldi. Ve bu kitapta da bastırdığı kişiliğini yansıtmıştır.) Kitabın daha sonrasında Henry ve Dorian tanışıyor ve her günleri beraber geçiyor. Basil ise bu durumdan içten içe rahatsız olur. Henry adeta büyülü sözleriyle Dorian'ı manipüle altına alır. Masum, saf olan Dorian artık şeytana dönüşür... Kitabın gizemi sizi hipnoz altına alıyor ve yoğun bir gerilim ile okuyorsunuz. Sonunda Basil'in yaptığı Dorian Gray'in Portresi biter. Ve olanlar olur.
Kitap sizi (Henry sağ olsun) felsefik bir çağa götürüyor. Aklınıza getirmediğiniz şeyleri düşünmeye başlıyorsunuz.
Lafı uzatmadan kısaca şöyle dersem:
Bu kitap bir kitap değil, bin kitaptır. Gündelik hayattan, evrenden, ideolojiden, insani hislerin tehlikesinden, bilgiden, sanattan, her kafadan bir dem bulacağınız bir kitap.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirKaderini Sev, Çünkü Aslında Hayatın Bu

Şanlıoğlu diyor ki; ''Nietzsche'yi eğer okuyabiliyorsak bu bizim hayatı yaşayabildiğimizi gösterir.'' Aslında tamamen özeti bu.

Daha Fazlasını Oku
Felsefenin Kısa Tarihi

Felsefe sizi A noktasından B noktasına götüremeyebilir ama A noktasından Z'nin en ucuna götürdüğü gerçektir.

Daha Fazlasını Oku