Yeraltından Notlar


Yeraltından Notlar

“Ruhumda bir yeraltı vardı.”
Bu kitabı okumaya karar verdiğinizde ve anlatımda bir karışıklık hissettiğinizde panik yapıp bir sayfayı beş kere okumayınız. Bazı kitaplar olay örgüsünden çok edebi hazzı kuvvetlidir. Somutluktan çok soyutluğu bize kazandırır. İşte Dostoyevski'nin Yeraltından Notlar kitabı da tam olarak böyledir. Kısa, büyüleyici ve edebi hazzı muhteşemdir.
Ana karakterimizin ismi belirtilmemiş. Olay örgüsünden ziyade yazılanı hissetmeye çalışın. Kitap okurken ipleri sıkı sıkı tutmak, çoğu zaman kitaptan alacağımız verimi düşürüyor.
Kitap bize ne anlatıyor, konusu nedir?
İnsanların riyakarlığından, realistliğinden, bunaltıcı yetişkin konuşmalarından, sahtekarlığından sıkılmış bir ana karakterimiz var. Ve hiçbir zaman 'insan' olmayı başaramamış ve kendini 'yeraltında' hisseden bir ruh var.
~
Kitabın ikinci bölümünde ise neden insanlardan nefret ettiğini açıklamıştır. Neden aitsiz hissettiğini, neden ucu bucağı olmayan bir yolda kaybolduğunu anlatır.
Aslına baktığımızda ise asıl yeraltında olan o değil, insanlardır...
Varoluş sancılarımızı kolay ifade edemeyiz. Lakin bu kitap o denli duygu yüklü yazılmış ki anlam veremediğiniz o hisleri okuyacaksınız.
Dostoyevski'nin Suç ve Ceza'dan önce yazdığı bu kitap kısa bir kitaptır. Bir gününüzü ayırırsanız ve bitireceksiniz ama etkisi daha fazla zaman alacak. Hem kitabın etkisi hem de bu kitabın nasıl yazıldığıyla alakalı...
Dostoyevski kitaplarını hep kendinden bir parça vererek yazmıştır. Kendi hayatından bir kesit sunarak. Bu kitabı ise sara nöbetleri ile boğuşurken kaleme almıştır. Bir yandan da kumar borçlarını temizlemek zorundaydı. O yüzden bu kitabı çok kısa bir sürede bitirmiştir.
Mutlaka okumanız gereken klasikler arasındadır. Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirDenemeler

Ne kadar ''Denemeler'' dense de sadece deneme değil bir kişisel gelişim, benliğini bulma, hayatı sorgulama, evreni araştırma ve benzeri çok ufuk açıyor.

Daha Fazlasını Oku
Vadideki Zambak

Ana karakterimizlerinden biri Felix, kalabalık içinde yalnız büyüyen, her sevgiden mahrum bırakılmış bir gençtir. Paris'te bir baloya gider ve kendinden yaşça büyük bir kadına hayran kalır.

Daha Fazlasını Oku