Karamazov Kardeşler


Karamazov Kardeşler

Dostoyevski'nin başyapıtıdır. Edebiyatta ilk tragedya türündeki roman diyebiliriz.
~
Bu kitabın ana karakteri olan baba Fyodor Pavloviç, kadın düşkünü, sorumsuz, çıkarcı ve fesat bir kişiliktir. Bazı okuyucular ve eleştirmenler bu karakterin Dostoyevski'nin öz babasını yansıtmış olduğunu söyler.
Pavloviç'in ilk eşinden olan büyük oğlu Dimitri tıpkı babası gibi şevk düşkünüdür. Eşi ise zulümlere dayanamaz ve evden kaçar. Çok geçmeden sefalet içinde ölür. İkinci karısından da iki oğlu olur. İvan ve Aleksey. İvan ailesinden,hayattan kopuk birisidir. Ama içten içe babasına düşmanlık besler. Aleksey ise papaz ve tam olarak hayırlı bir evlattır.
Daha sonrasında baba Pavloviç köydeki masum bir kızı kandırır ve onu da hamile bırakır. Geç kız doğum yaparken ölür... Dördüncü oğlu babasının çırağı, sara hastası P. Smerdyakov olur.
Bunlar ana karakterlerimizdir.
Mutlaka okumanız gereken bu kitabın hangi tür olduğu çok tartışılsa da psikanalizin kurucusu Freud noktayı koyarak “Bu bir psikoloji kitabıdır.” demiştir. Dostoyevski yoğun bir derinsellik ile bütün karakterlerin kimliğini,hislerini ortaya koymuştur. Kadın erkek demeden...
Ben bu kadar zıt karakterleri kusursuz yansıtmasını şuna bağlıyorum;
Okuduğumuz karakterlerin hepsinde bir parça Dostoyevski var. Dostoyevski'nin çapkın yanı, inançlı yanı, sorumsuz yanı, nihilist yanı, sara hastalığı yanı, sürgün yanı, aşık yanı...
En büyük oğlu Dimitri nişanlı bir adam olmasına rağmen gönlü başkasına kaymıştır. Asıl mevzu ise babasının da o cilveli kadında (Gruşenka) gönlü olmasıdır. Babası ile düşmanlığı bu yüzden hiç bitmez. Diğer kardeşlerin hayatını, kadınların bulunduğu ortama göre psikolojilerini harika bir şekilde yansıtılmıştır.
▪️Aşk,tutku uğruna neler yapılabilir?
▪️Gururun kaynağı nedir?
▪️Çaresizlik, hayaller, tutunanlar ve asla tutunamayacak olanlar...
Bu kitap hayattan, yaşamdan, bizden. Çok fazla karakter olması gözünüzü korkutmasın ana karakterleri özümsediğiniz sürece sorun olmayacak ve büyük bir verim ile okuyarak bitireceksiniz.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirRomeo ve Juliet

Shakespeare'in Romeo ve Juliet kitabı ilk olarak 1597 yılında basılmıştır; lakin bu basım yanlışlarla doluydu, kısaltılmıştı.

Daha Fazlasını Oku
Notre Dame'ın Kamburu

Baş Rahip Frollo bu kambur, çirkin bebeği büyütür. Ve Qua Frollo'ya aşırı sadık ve düşkün olur. Herkes Qua'yı aşağılar, hakaretler eder.

Daha Fazlasını Oku