Fedailerin Kalesi Alamut


Fedailerin Kalesi Alamut

Hasan Sabbah'ı gerçekten tanımak, tarikatını bilmek ve mezhebini özümsemek için okunması gereken kitaptır. Aksi takdirde tarih romanlarını seviyorsanız tavsiye edebileceğim bir kitaptır.
~
Kitabı okuduğunuzda sizi çok sürükleyecek tarihi kurgu gibi dursa da aslında altında yatan derin bir gerçeklik vardır. Ve 11. yüzyıl İran'ının olaylarını anlatan bu kitap 21. yüzyıl günümüzde de yaşanmaya devam eden olaylardır. Nasıl bir tarikat asırlara rağmen ayakta durabilir? Nasıl askerler seçiliyor? Ne vaad ediliyor? Bilinçlerine ne aşılıyorlar? Ve ne uğruna hayatlarını feda ediyorlar? İşte bütün bu soruların cevabı bu kitaptadır.
Bir kitabın en büyük verimi nazarımda size bir şeyler katması ve sizi araştırmaya itmesidir. Dinin ve tarihin harmanını seviyorsanız bu kitabı mutlaka okumanız gerekmektedir.
Kitaptaki karakterlerin uçuk bir ideolojisi vardır. Kitapta okuduğumuz karakterler, yaşanan olaylar günümüzde hala mevcuttur ve bu kitap kurgu değildir. Aklınızın almadığı, anlam veremediğiniz çoğu şeyi bu kitap sayesinde ulaşacaksınız. Çünkü bu kitap çoğu olayın temel taşıdır.
~
Hasan Sabbah kimdir? İsmaili Devleti'nin (Yedinci Şii imamının ismi) kurucusudur. Ama asıl tanındığı olay I. ve II. Alamut savaşı sonrası Haşhaşilerin önderliğinde cennete benzeyen “Elemut” kalesini kurmasıdır.
Askerleri neden Sabbah'a bu kadar bağlıydı? Çünkü kitap okumazlardı. Sabbah bunu bizzat seçiyordu. İsmaililere göre sadece Allah'ı hissetmek yeterliydi. Müritlerine cenneti vaad ediyor, hurileri sunuyor, öbür dünyaya gidip geliyordu. Müritleri kitap okumaz, Sabbah ne derse taparlardı ve uğrunda ölürlerdi. Neden? Çünkü 11. yüzyılda da 21. yüzyılda da inanmak düşünmekten daha kolay olduğu için. Güzel şeyler vaad edip, hayatları çalmak dini tüccarların işidir.
Ustaca kalem, akıcı örgü ve bizzat o dönemi yaşayacağınız bir kitaptır. Mutlaka okumanız gereken kitaptır.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirUzun Beyaz Bulut Gelibolu

Kitap,Yeni Zelandalı bir kadının dedesinin kayıp mezarını araması ile başlıyor. Bunun için Gelibolu' ya gelen kadın aslında sır dolu bir kapıyı açıyor.

Daha Fazlasını Oku
Türk'ün Ateşle İmtihanı

Milli Mücadele karşıtlarının yaptıkları, düzenli orduya geçiş, Ayşe ve İhsan karakterlerinin aşkları, sosyal yaşamlar…

Daha Fazlasını Oku