Sırça Fanus


Sırça Fanus

Sylvia Plath hepimizin aşina olduğu bir isimdir.
Doğrusu, kitabından çok intiharıyla tanınan yazardır. Başka bir deyişle intiharının ardından okunan yazardır.
Sekiz yaşında babasının ölümü onda derin yaralar bırakmıştır. Ve tek sığınağı olan şiire bu yaşta başlamıştır.
Bipolar (manik-depresif) bozukluk ile mücadele etti. Mücadelenin sonu onun sonunu getirdi. Otuz yıllık yaşamına, birçok hayat olmasa da birçok duyguyu sığdırmış ve bu duyguların altında ezilmiş bir kadındır. İntihar girişimlerinde bulunan, sürekli ölümü düşünen, naif görüntüsünün altında bir nefret barındıran, bunu da yazılarında açıkça belli eden bir yazardır.
~
Çok fazla özel yaşamına girmeden ekleyeceklerim ise;
Mutsuz bir evlilik onu mahvetmişti. Feminist kimliği ve aşık olduğu adam arasında git-gel yaşayan Plath, iyice uca gelmiştir. Kıskançlık krizi ve eşinin aldatması da cabasıydı.
Bu kitap ise bir nevi Plath'ın son çığlıklarıdır. Hastalığının verdiği hisleri anlatmış hem otobiyografik hem de roman tadında okuyucularına sunmuştur. Hatta ilk intihar girişimini bile bu kitapta anlatır. Hastalığının tedavisi olmadığının altını çokça çizer ve bu çaresizliğini dile getiremez. İşte burada Plath'ın edebiyatı başlıyor:
Zoraki bir edebiyat olduğu bariz ortadadır. Dile gelmeyen kelimeler, eksik cümleler... Filmini (Sylvia) izleyenler hatırlayacaktır, Plath bir türlü yazamaz. Nesnelere dalıp gider sürekli. Yazılara sığınır ama kelimeler de ona sırtını dönmüştür.
Plath otuz yaşında iken, çocukları gaz kokusundan rahatsız olmasın diye kapılarını bantlamış, yanlarına süt, kurabiye koymuş, mutfağa gidip, kafasını fırının içine sokmuş ve son nefesini vermiştir. Böyle bir ölümü seçmesini ise kitabındaki bir sözüyle bağdaştırdım.
”Kan görmeye dayanamazdım.”
Bu kitabı sadece Plath veya psikoloji meraklıları okumalıdır. Aksi takdirde çok sıkılacağınız bir kitaptır.


Bunlar da İlginizi Çekebilirİçgüdüler Ve Baskılama

Bu kitap Freud'un bir nevi makalelerinin toplamı gibidir. ▪️Bir insan sadist olma yoluna nasıl girebilir?

Daha Fazlasını Oku
Rüzgar Bizi Götürecek

Füruğ Ferruhzad, hayatının ve şiirinin her aşamasında birbirinden farklı, birbirinden cesur hamlelerle çıkar karşımıza.

Daha Fazlasını Oku