Soneler


Soneler

''Bütün dünya sahnedir.'' diyen Shakespeare'in kelimeleri dans eder. Bir tiyatro sahnesindeymişsiniz gibi hissetmenizi sağlar. Destansı, gururlu ve lirik.
Bizim nasıl Divan Edebiyatımızın gizemli, ağır bir yanı var ise Shakespeare'ın da kendine has ağır bir üslubu, çözülmesi gereken gizemi vardır.
"İnsanların zaafını çözmüş." diye düşünsek de aslında kendi zaaflarını çözüp üstüne giden, benliğini yazan bir şair, oyun yazarı. Sır dolu ve içinde yaşadığı dünyayı ancak ve ancak bu kitabıyla anlayabilirsiniz.
~
On altıncı yüzyılın sonlarında yazılmış bir şiir kitabıdır. Büyük İngiliz Ozan diye adlandırılan Samuel Taylor Coleridge ''Shakespeare anlamak istiyorsan Soneler kitabına başvur.'' demiştir. Bu gerçekten doğru çünkü kitabı okurken bir sahnenin, lirik bir öykünün, felsefenin, yaşamın içinde kaybolacaksınız. Kitabın sol sayfaları eski İngilizce hakimiyetinde, sağ taraftaki sayfalarda ise Türkçe çevirisi bulunmaktadır.
Ayrıca kitabı okurken ilk sayfaları atlamamanız gerekir. Bu denli ağır soneleri kusursuz bir şekilde dilimize çeviren çevirmenimiz Talat Sait Halman önsözde; genel bilgiler, sonelerin biçim ve özelliklerini, önemini, sıralamasını, hikayelerini, muhteşem bir özveriyle araştırmalarını ve bilgilerini sunacaktır. ''Soneler'' i anlamak istiyorsak çevirmenin yazılarını atlamamamız gerekiyor.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirDenemeler

Ne kadar ''Denemeler'' dense de sadece deneme değil bir kişisel gelişim, benliğini bulma, hayatı sorgulama, evreni araştırma ve benzeri çok ufuk açıyor.

Daha Fazlasını Oku
Vadideki Zambak

Ana karakterimizlerinden biri Felix, kalabalık içinde yalnız büyüyen, her sevgiden mahrum bırakılmış bir gençtir. Paris'te bir baloya gider ve kendinden yaşça büyük bir kadına hayran kalır.

Daha Fazlasını Oku