Denemeler


Denemeler

Her yaş kesiminin, her yaşam tarzının mutlaka okuması gereken kitaptır. Çok farklı bir yaşam tarzı katacak, içsel bir yolculuğa çıkacaksınız. Ne kadar ''Denemeler'' dense de sadece deneme değil bir kişisel gelişim, benliğini bulma, hayatı sorgulama, evreni araştırma ve benzeri çok ufuk açıyor.
Aslında Montaigne için insan, tek bir şeye odaklanmamalı. Tek bir şeyden kasıt; tek bir ideolojiye, tek bir insana, bağımlı olduğu hayata, insani hislere takılı kalmamalı. İnsan her zaman kendini geliştirmeli, detaylarda yaşamalı. İnsan her zaman yaşadığı en ufak şeyden bir tecrübe, deneyim kazanmalı. İnsan takıntısız, kendine yetebilen, kendini arayan bir varlık olmalı.
~
Onun için ''dünyayı kurtarmak'' yok, kenara geçip izlemek ve felaket sonuçlarından bile deneyim çıkartmak vardır. Dogmatik olmak ona göre değildir lakin baktığımızda septik olmakta ona göre değildir. ''Amaca bağlı olmayan ruh, yolunu kaybeder.'' diyen Montaigne aynı zamanda ''Hayattan ne istediğimi bilmiyorum.'' diye haykırır da.
İnsani hazları ve insan denilen varlığın atomunu çözmüş bir bilgedir aslında. Bu kitabında da bunu ustalıkla bize sergilemiştir. Herkesin, her kesimin, her yaşın mutlaka okuması gereken kitaptır.
“Hayatın neresinden tutsak kardır...”
Diyebilmek için.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirKumarbaz

Kitabın adının ''Kumarbaz'' olmasının sebebi ana karaterin kumarbaz olmasından ziyade Dostoyevski'nin kumarbaz olmasıydı.

Daha Fazlasını Oku
Ana

Kitabın özel yanı, gerçek bir hikayeden esinlenmiş olduğudur. (Rus Devrimci Pelageya Vlasova) 1917 Ekim Rus Devrimi.

Daha Fazlasını Oku