Bir Ömür Nasıl Yaşanır?


Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

"Kendini göstereceksin veya kendini ispat edemeyecek, eriyip gideceksin."
Yediden yetmişe -yetmemişlere... Yetecek olanlara.
"Bir Ömür Nasıl Yaşanır?" Adlı bir kitap ismi duyduğunuzda aklınıza ilk gelen kişisel gelişimvari bir kitap olabilir. Lakin bahse konu hocamız İlber Ortaylı.
~
Bu kitap sizin açmaya cesaret edemediğiniz, içinizde olan o farkındalık penceresini açıyor. Bu zamana kadar yapmadığınız işleri, ertelediğiniz hayatı yüzünüze çarpıyor. Hemen harekete geçme dürtüsü uyandırıyor.
Kitabı okurken 25'inden sonra okuyan insanlar ''Eh biz ölelim o zaman'' diyebilir. (Kitabın ilk sayfalarında verim, çalışma, öğrenme gücü 25'ine kadardır deyimleri çokça vurgulanıyor.) Ama demeyiniz. 25'inden sonra olgunlaşma evresi için de bu kitabı rahatlıkla tavsiye edebiliriz.
Nasıl seyahat edilir? Plan program nasıl yapılır? Nasıl çalışılır? Hangi filmler izlenir? Edebiyat, sinema, müze, tiyatro,okul, dil, meslek... Onlarca tavsiye. Onlarca bilgi. Hepsi de birbirinden kıymetli ve dolu.
Sabah depresif ve içinizden bir şey gelmeyerek uyanıyorsunuz. Zor değil, başucunuza koyun ve günlük 10'ar 20'şer sayfa kadar okuyun. Bir hareket isteyeceksiniz hayatınızda. Bir plan. Bir hedef. Bir yol. Ve bunu yapacak gücü kendinizde bulacaksınız. Yaşama gücünü, yaşama sevincini, kıpırtıyı ruhunuzda hissedeceksiniz. Adeta bir ruhsal yoga gibi.
Tavsiyelerimi sunar, bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirYaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Ana karakterimiz aslında “yaşamıyor.” Aslında bedenen yaşıyor ama devlete göre yaşamıyor. Çünkü Yaşar'ın nüfus cüzdanı yok.

Daha Fazlasını Oku
Mihrace'nin Mirası

İki varis de kendi dünyalarını yaratmak isterler. Birisi çok ütopik iken diğeri çok baskıcı ve otoriter bir dünya yaratır. Olaylar bu şekilde gelişir.

Daha Fazlasını Oku