Daha


Daha

“Babam bir katil olmasaydı, ben doğmayacaktım.” girişiyle okuyucuları yürekten etkilemiştir.
Bu sayfanın bana kattığı en güzel şey, tükürdüğümü yalamak oldu(!) Sevmediğim birkaç kitabın yorumunu tekrar okuduğumda ve çok acemi yazdığımı gördüğümde kitabıntekrar okuyup, “O kadar kötü bir kitap değil. Aslında hiç de kötü kitap bir değil.” dedim. Hakan Günday'ın Daha kitabı da bu kitaplardan birisi.
Gerçek yaşamın perili pembeliğinden alıp, tamamen karanlık, ürkütücü bir yola saptıran bir kitaptır. Birçok yazar göçebe hayatı konu edinmiştir. Ezilenleri, göçmenleri, yoksulları...
Peki ya hiç göçmenleri değil de kaçakçıları okudunuz mu? O insanlar nasıl göç ediyor? Ne koşullarda?
Kitabın ana karakteri olan Gaza'nın babası, insan kaçakçılığı yapmaktadır. Bu çukurun içine on yaşındaki oğlunu da çeker. Ve onun, yirmi dört yaşına kadar kimsenin görmediği acıyı, sapıklığı, pisliği görmesine sebep olur. Gaza böyle olmak istemese de kendisi artık tam anlamıyla babası gibi olmuştur. Kaçakçılık yaptığı kızlara tecavüz ediyor, bazılarına işkence ediyordu. Ruhu git gide acı içinde kıvranır. Çünkü Gaza'nın o insanlara yaptıkları şeyler kendisine yapılan şeylerdir. Gaza on yaşında tecavüze uğrar, on üç gün ceset yığınlarıyla yaşar... Ölüm onun için çok normaldir. Hal o ki bunu daha sonra şu şekilde anlatıyor,
''Hiçbir zaman intihar etmeyi düşünmedim. Sadece bir ara hissettim...''
Bu kadar çarpıcı ve insan ruhuna dokunan kelimeler bulunması ancak bir ‘yeraltı yazarının’ işidir.
~
Kitabın isminin “Daha” oluşunun anlamı da vardır. “Daha” kelimesi psikolojik bir durumdur. Henüz içeride ölmeyen, ölümü veya kurtuluşu bekleyen birisinin çığlığıdır. Gaza'nın içindeki Daha, Gaza'nın ölmeyen insanlığıdır.
Lakin Gaza ne kadar çabalasa da iyice balçığa saplanır. Artık kötü birisi olmuştur...
Bütün bunların yanında psikolojik tahliller ve sanrılar da çok güzel yansıtılmıştır. Sadece edebiyat, kurgu, psikoloji değil; Aynı zamanda çok da iyi bir siyaset kitabıdır.
Gaza kaçak insanlardan, mültecilerden kendi ülkesini yaratıyor. Kendi demokrasisini yaşatıyor. Ne kadar demokrasi denilirse... İnsanların Gaza'ya yaşattıklarını o da halkına yaşatıyor.
Mutlaka okumanız gereken ve etkisinden bir süre çıkamayacağınız kitaptır. Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirKör Baykuş

İntiharı hakkında en yakın arkadaşı olan Bozorg: ''Paris'te günlerce havagazlı bir apartman aradı.'' diyor.

Daha Fazlasını Oku
Sekizinci Renk

Çevrenizde sorumlusu olduğunuz, büluğ çağında kişiler var ise özellikle okumanız gereken kitaptır. O çağdaki gençlerin yaşadığı bunalımları, merakları, hislerini anlatan psikolojik bir roman niteliğindedir.

Daha Fazlasını Oku