Okumaya Ve Okumuşlara Dair


Okumaya Ve Okumuşlara Dair

Verbum Sapienti Sat Est ya da dilimizdeki ifadesiyle ''Arif Olan Anlar.'' Bilmek size anlama melekesini kazandırır, irfan sahibi olmak ise sizi başka bir diyara götürür. Kitabı okumak ayrıdır. Lakin kitabı bilmek ve anlamak çok daha farklıdır. İrfan sahibi olmak ise anlamaktan geçer.
Günümüz dünyasında sırf hakikat aşkıyla ve öğrenme tutkusuyla okuyanlarla, okuyormuş gibi yapanlar üzerine konuşalım.
-Bilginin iç yüzünü sezip anlamayı kendilerine gaye edinmiş olanlar, kıymetleri bilinmemiş ve yüz çevrilmiş olarak kalırken; gösteriş düşkünleri, kitap okumayı seviyormuş gibi yapanlar ve bunu allayarak pullayarak, boş içerikle piyasaya sürenler daha çok el üstünde tutuluyor. Bu durum sadece şuan için değil, edebiyat tarihinde de böyledir.
Çakma elitizm ve ışıksız aydınlığın arkasında dururlar. Lakin 'ne kadar süslenseler de bir yerden sırıtıyor zavallılıkları' diyoruz ve bu duruşun üstlerinde çok yapay olduğunu görüyoruz.
-Bunları niye anlatıyorsun?
Aslında bir nevi kitap bunları anlatıyor. Okumaya ve okumuşlara dair.. Biraz da okuyormuş gibi yapanlara dair...
Gerçek okumak nasıldır?
Okumuş insanlar nasıl insanlardır?
Bunları anlatırken çok derin ve tam Schopenhauer'e yakışır siyasette yapıyor. Siyaset derken aklınıza politika gelmesin. Okumuş insanlar iktidara ve itibara önem vermez. Seçkin olmanın dışarısına çıkmaz, gibi aforizmalar...
Gerçekten okunması gerektiğini düşünürüm. Sadece bunlar değil, birçok bilgi sunan bir kitaptır. Goethe'nin analizleri de çokça mevcuttur.
Okuyalım. Her türden ve her çağdan. İlber Ortaylı'nın dediği gibi, yüzünüz ifadesiz kalmasın. Kitap gibi yüzünüz, kitap gibi duruşunuz olsun. Tavsiyemi sunar, bol kitaplı günler dilerim.


Bunlar da İlginizi ÇekebilirAntik Yunan Hikayeleri

Bu kitap özellikle Yunan Mitolojisine ilgi duyan ama nereden başlayacağını bilmeyenler içindir. İçerisinde farklı mitolojik hikayeler vardır.

Daha Fazlasını Oku
Anlamaktan Yoruldum

Fernando Pessoa’nın eserlerinden derlenmiş aforizmalardan oluşan bir kitaptır.

Daha Fazlasını Oku