Dünyanın en çok kitap okuyan ülkeleri açıklandı! Türkiye'nin sırası...


350 gün önce - 4 dk okuma süresi

Britanya merkezli Global English Editing verilerine göre dünyada en çok kitap okuyan ülke Hindistan.
Dünyanın en çok kitap okuyan ülkeleri açıklandı! Türkiye'nin sırası...


Dünyada kitap okumaya en çok zaman ayıran ülkeler sıralamasında Hindistan zirvede yer aldı. Hindistan’da ortalama her vatandaş haftalık 10 saat 42 dakika kitap okuyor.

Dünyanın en çok kitap okunan ülkeleri sıralamasında Hindistan'dan sonra Tayland haftalık 9 saat 24 dakika ile ikinci, Çin haftalık 8 saat ile üçüncü sırada yer buldu.

Dünyada en çok kitap yayınlanan ülke ise Çin, onu Amerika ve İngiltere izliyor.

AVRUPA'DAN SADECE 4 ÜLKE SIRALAMAYA GİRDİ
Kitap okumaya en fazla vakit ayıran ilk 10 ülkenin 6’sı Asya’da yer alırken, 4 ülke ise Avrupa’dan sıralamaya girdi.

OKUMA ENDEKSİ GENİŞ TUTULDU
Kitap okuma endeksi, bireylerin haftalık olarak okumaya harcadığı zaman dilimini esas alıyor. Basılı kitapların yanı sıra, gazete, dergi ve çevrimiçi içeriklerin de dâhil olduğu her türlü okunabilir materyal araştırma ve puanlama kapsamında yer alıyor.

Pazardaki kitapların üçte birini romantizm ve aşk konuları oluşturuyor ve bu en çok tercih edilen türler arasında ilk sırada yer alıyor.TÜRKİYE 18. SIRADA
İlk 10 içerisine giren diğer ülkeler ise sırasıyla

Filipinler (7 saat 36 dakika),
Mısır (7 saat 30 dakika),
Çekya (7 saat 24 dakika),
İsveç (7 saat 6 dakika),
Fransa (6 saat 54 dakika),
Macaristan (6 saat 48 dakika)
Suudi Arabistan (6 saat 48 dakika) şeklinde sıralanıyor.
Türkiye ise kitap okumaya haftalık 5 saat 54 dakika ayırarak listenin 18'inci sırasında bulunuyor.

AMERİKA LİSTENİN EN ALTINDA YER ALIYOR
En çok kitap yayınlayan ülkeler arasında ikinci sırada yer alan Amerika haftada 5 saat 42 dakika ile en çok okuyan ülkeler sıralamasının 22. sırasında yer alıyor.

Ajans Press’in 15 bini aşkın yazılı basın, TV kanalı ve internet sitesini tarayarak gerçekleştirmiş olduğu medya incelemesine göre ise kitapların medya istatistikleri belli oldu.

Medya kaynaklarında, 2019 yılında kitaplarla alakalı 640 bin 509 haber içeriği tespit edilirken, 2020 yılında 606 bin 820 haber, içinde bulunduğumuz yıl içerisinde ise 586 bin 253 haber yansımasına rastlandı.

Medyaya yansıyan haber içerikleri incelendiğinde, yayınların en fazla kitap fuarlarına ilgi gösterdiği görüldü. Medyada yer alan kitap haberlerinin yüzde 56’sını fuar ve fuar içerikli haberler oluşturdu.