Edebiyat dünyasının ünlü isimleri, 2020'de hayata veda etti


644 gün önce - 3 dk okuma süresi

Aralarında Adalet Ağaoğlu, Oruç Aruoba, Suat Yalaz'ın da bulunduğu ünlü isimler, 2020'de yaşama veda etti.
Edebiyat dünyasının ünlü isimleri, 2020'de hayata veda etti


Onlarca sorunla mücadele ettiğimiz 2020 yılında, birçok ünlü edebiyatçıya da veda etmek zorunda zorunda kaldık. İşte edebiyat dünyasının 2020'de kaybettikleri...

İlk kez 1 Nisan 1963'te yayımlanmaya başlayan ve Türk çizgi roman tarihinin en uzun soluklu çalışmalarından biri olan "Karaoğlan"ın yazarı, senarist, yönetmen ve çizer Suat Yalaz, 2 Mart'ta hayata veda etti. Arkasında unutulmaz karakterler bırakan usta çizer, 88 yaşındaydı.

Gazeteci ve yazar Osman Akkuşak, 14 Nisan'da, 89 yaşında, gazeteci- tarihçi yazar Orhan Koloğlu ise 17 Nisan'da 91 yaşında hayatını kaybetti.

Akademisyen, yazar, şair ve felsefeci Oruç Aruoba, 31 Mayıs'ta 72 yaşındayken, 52 yaşındaki ilahiyatçı-yazar Ömer Döngeloğlu da 3 Mayıs'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Yazar, şair ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İrfan Çiftçi, 3 Temmuz'da 55 yaşındayken hayatını kaybetti.

Çağdaş Türk romanında, "zaman ustası" olarak değerlendirilen, ardında "Ölmeye Yatmak", "Bir Düğün Gecesi" ve "Fikrimin İnce Gülü"nün de bulunduğu çok sayıda unutulmaz eseri miras bırakan usta yazar Adalet Ağaoğlu, 14 Temmuz'da 91 yaşında yaşamını yitirdi.

22 Temmuz'da Yalova'da vefat eden gazeteci, yazar ve eğitmen Asım Gültekin, henüz 45 yaşındaydı. Aynı zamanda Dil Evi Etimoloji Topluluğu Başkanı olan, bugüne kadar birçok kültürel çalışmaya imza atan Gültekin, uzun yıllar Türkiye Dergiler Birliği'nin başkanlığını üstlenmişti.

Eğitimci, araştırmacı-yazar Mürşide Uysal, 29 Temmuz'da hayatını yitirdiğinde 60, 11 Ağustos'ta ölen akademisyen, felsefeci, şair ve sosyolog Prof. Dr. Cahit Tanyol ise 106 yaşındaydı.

Eserleri ve tercümeleriyle edebiyat ve kültür dünyasına büyük katkılar sunan Mahmut Kanık, 28 Eylül'de lösemi tedavisi gördüğü hastanede 69 yaşındayken vefat etti. Çeşitli yüksek okullarda ve fakültelerde İslami Türk Edebiyatı, Fransız Edebiyatı, Semantik ve yabancı dil dersleri okutan Kanık'ın, "Diriliş", "Yedi İklim", "Hece", "Bürde", "İpek Dili", "Kitap Dergisi"nin de aralarında bulunduğu çok sayıda dergide yazıları yayımlanmıştı.Babıali'nin usta isimlerinden, Necip Fazıl Kısakürek ile Sezai Karakoç'un yakın dostu, gazeteci ve yazar Abdullah Işıklar, 29 Eylül'de hayatını kaybetti. Edirnekapı Anıt Mezar yanındaki aile mezarlığına defnedilen Işıklar, 87 yaşındaydı.

Gazeteci-Yazar Bekir Coşkun ise 18 Ekim'de 75 yaşındayken vefat etti. Uzun süredir kanser tedavisi gören Bekir Coşkun, 1945 yılında Şanlıurfa'da dünyaya geldi. Ankara'da Yüksek Gazetecilik Okulundan mezun olduktan sonra 1974'te foto muhabiri olarak işe başlayan Coşkun, daha sonra polis muhabirliği, parlamento muhabirliği yaptı. 1978'de Günaydın gazetesine geçen Coşkun'un köşesinin adı Dokuzuncu Köy'dü. 1987'de Sabah gazetesinde Onuncu Köy başlıklı köşesini yazmaya başlayan Coşkun, daha sonra Hürriyet, Habertürk, Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinde köşe yazdı. Coşkun'un "Dövlet", "Avukatımı İstiyorum", "Pako'ya Mektuplar" ve "Ben Pako" adlı yayımlanmış dört kitabı bulunuyordu.

Bekir Coşkun'un,TRT'de yayımlanan "Pako'ya Mektuplar" adlı dizisi başta BBC olmak üzere altı AB ülkesi televizyonu tarafından satın alındı. Hayvansever kişiliğiyle bilinen yazar, keman çalıyordu, bir doğa ve deniz tutkunuydu.

"Doru Özlem", "Beşpınar" ve "Vay Kara Sevdam" şiir kitaplarını kaleme alan şair Alaaddin Soykan, 21 Kasım'da 77 yaşında vefat etti.

Dini kategorilerde eserler kaleme alan yazar İsmail Kazdal 12 Aralık'ta, çoklu organ yetmezliği sonucu 85 yaşındayken hayatını kaybetti.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından yazar, koreograf ve çevirmen Nasuh Barın, kanser nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 66 yaşında hayata veda etti.